Kultura     | 10.06.2018. 09:42 |

Na Sorboni upriličena prezentacija bh. kulturnog naslijeđa

FENA Sanda Hrkić

SARAJEVO, 10. juna (FENA) - Na poziv INALCO instituta (Institut national des langues et civilisations orientales) i Sorbonne Paris Cité Univerziteta, profesorica Emina Zejnilović s Internacionalnog 'Burch' Univerziteta iz Sarajeva i profesorice Maja Popovac i Merima Šahinagić-Isović s Univerziteta 'Džemal Bijedić' u Mostaru, održale su u historijskoj zgradi INALCO instituta u Parizu predavanje o temi bh. kulturno-historijskog naslijeđa.

Predavanja su održana u okviru seminara "Kulturno-historijsko naslijeđe u BiH: historijski kontekst, kulturološki utjecaji i arhitektonske vrijednosti", a organizator seminara bio je doktorant Sorbonne Paris Cité Univerziteta dipl.ing.arhirtekture Boris Trapara.

Profesorica Maja Popovac održala je predavanje o razvoju arhitekture u Bosni i Hercegovini i kulturno-historijskim vrijednostima jednolučnih mostova s akcentom na Stari most u Mostaru. Profesorica Emina Zejnilović predavala je o historijskom razvoju stambene arhitekture u Sarajevu, a profesorica Merima Šahinagić-Isović o tradicionalnim materijalima u bosanskohercegovačkoj baštini.

Predavanjima su prisustvovali studenti, profesori i naučni radnici INALCO instituta, Sorbonne Paris Cité Univerziteta i arhitektonskih fakulteta École nationale supérieure d'architecture Paris - Malaquais i École nationale supérieure d'architecture de Paris - La Villette.

Organizator seminara Boris Trapara ističe da je Bosna i Hercegovina mala država u svjetskim okvirima, ali izuzetno značajna zbog slojevitosti i složenosti kulturno-historijskog naslijeđa koje se nalazi na njenom teritoriju. To naslijeđe, kako je kazao, predstavlja univerzalno dobro i pripada ne samo svim Bosancima i Hercegovcima, nego i svim građanima svijeta.

- Međunarodnim i akademskim predstavljanjem i stavljanjem bh. kulturno-historijskog naslijeđa u evropski kontekst moguće je ukazati na veliki značaj baštine u Bosni i Hercegovini, kao dijela baštine čitavog svijeta - naglasio je.

Uzimajući to u obzir, cilj seminara o bh. kulturno-historijskom naslijeđu, kako je istakao Trapara, jeste i privlačenje zaslužene i pune akademske pažnje na međunarodnoj akademskoj sceni na spomeničke, umjetničke, arhitektonske, kulturne, historijske, ambijentalne i druge vrijednosti bosanskohercegovačke baštine.

Seminar je bio i prilika da se kolege iz Bosne i Hercegovine upoznaju s kolegama iz Francuske i započnu planove za akademsku suradnju i studentsku razmjenu.

Tokom jednosedmičnog boravka u francuskoj prijestolnici, profesorice Emina Zejnilović, Merima Šahinagić-Isović i Maja Popovac posjetile su, u pratnji domaćina i organizatora seminara, neke od najboljih svjetskih biblioteka, nekoliko UNESCO-vih spomenika, najznačajnije Le Corbusierove kuće u Parizu, te poznate muzeje i  galerije.

Profesorice su izrazile zahvalnost za ukazano gostoprimstvo, uz nadu da će biti više takvih i sličnih prilika za akademsku saradnju i međunarodnu promociju kulturno-historijskog naslijeđa Bosne i Hercegovine.

Organizaciju seminara finansijski su pomogli i podržali INALCO institut, Sorbonne Paris Cité Univerzitet, Francuski institut i Ambasada Francuske u BiH.

(FENA) J. Č.

Vezane vijesti

Global Digital Heritage (GDH) donirat će vrijednu opremu bh. muzejima

Promo

Prenesi broj u m:tel i uzmi 100 GB bonusa!

HT Eronet predstavlja nove Samsungove uređaje A serije

Prva panel-diskusija u okviru projekta 'Ne zatvarajmo oči! Zaštitimo djecu na internetu'