Bosna i Hercegovina     | 09.07.2018. 21:09 |

Voda u Širokom zdrava je za piće, nema opasnosti za građane

FENA Ivan Crnjac

ŠIROKI BRIJEG, 9. srpnja (FENA) - Najnovija analiza vode s izvora rijeke Lištice pokazala je da je voda u Širokom Brijegu ispravna za piće i iznimno visoke kvalitete, kazali su za Radio Široki Brijeg u JP Vodovod i kanalizacija.

Ispitivanje koje je radio Nastavni zavod za javno zdravstvo dr. Andrija Štampar iz Zagreba na temelju uzorka s izvorišta u Borku od 21. lipnja 2018. pokazalo je da je "voda analiziranog uzorka s obzirom na dobivene rezultate sukladna uvjetima koji su propisani Zakonom o vodi za ljudsku potrošnju i Pravilnikom o parametrima sukladnosti, metodama analize, monitoringu i planovima sigurnosti vode za ljudsku potrošnju te načinu vođenja registra pravnih osoba koje obavljaju djelatnost javne vodoopskrbe".

Podsjećamo, u ožujku ove godine pojedini mediji objavili su vijest, pozivajući se na neformalnu skupinu građana, da je na izvoru rijeke Lištice u Borku količina aluminija dva i pol puta viša od dopuštene, odnosno da iznosi više od 500 mikrograma aluminija po litri vode.

Iz JP Vodovod i kanalizacija tada su demantirali takve informacije i istaknuli kako je voda ispravna za piće, a najnoviji nalaz zagrebačkog Zavoda potvrdio je da Širokobriježani nemaju razloga za brigu kada je u pitanju voda za piće.

Naime, najnovija analiza urađena u Zagrebu pokazala je prisutnost 5 mikrograma aluminija po litru, što je 40 puta manje od dopuštene vrijednosti.

Slično je i s ostalim metalima – željeza ima 40 puta manje od dopuštene vrijednosti, kadmija 25 puta, olova je pet puta manje, arsena 20 puta i žive 10 puta manje od dopuštenih vrijednosti.

(FENA) R. G.

Vezane vijesti

Članovi udruge „Korektiv“ uređuju bunker s pogledom na Široki Brijeg

Zbog požara deponije guma u Salakovcu Mostarci trebaju prokuhavati vodu

Voda bakteriološki i hemijski ispravna za piće u Brčkom

Promo

Prenesi broj u m:tel i uzmi 100 GB bonusa!

HT Eronet predstavlja nove Samsungove uređaje A serije

Prva panel-diskusija u okviru projekta 'Ne zatvarajmo oči! Zaštitimo djecu na internetu'