Sport     | 16.07.2018. 08:39 |

Prvo zlato za Bosnu i Hercegovinu u odbojci na pijesku

FENA Saopćenje

SARAJEVO, 16. jula (FENA) - Ženski par iz Odbojkaškog saveza Bosne i Hercegovine Maja Živković i Jelena Šakotić osvojile su zlatnu medalju na BVA turniru u Štipu/Makedonija, u kategoriji U-22, koji je odigran od 13.  do 15. jula.

To je prva zlatna medalja koja je osvojena na BVA takmičenjima odbojke na pijesku.

Odbojkaška prvenstva BiH, opremanje terena odbojke na pijesku uz podršku FIVB i CEV, potvrda su ispravne orijentacije Saveza.

U grupnoj fazi takmičenja Živković/Šakotić su zauzele prvo mjesto ispred parova iz Bugarske i Rumunije. U prvom kolu, grupe D, pobijedile su bugarski par Todeva/Veselinova sa 2:0, po setovima 21:11 i 21:19, a zatim u drugom kolu, rumunski par Corcoz Lustiana/Petrosanu sa 2:0, po setovima 21:9 i 21:10.

U utakmici četvrtfinala Živković/Šakotić pobijedile su makedonski par Janevik/Stojanova sa 2:0, po setovima 21:13 i 21:8.

Trećeg dana BVA turnira u Makedoniji, odigrane su utakmice polufinala i finala u ženskoj i muškoj konkurenciji.

Ženski par iz OS BiH u polufinalnoj utakmici, pobijedio je moldavski par Nicolaeva/Cirpac sa 2:0, po setovima 21:19 i 21:14.

Jedini set koje su izgubile Živković/Šakotić tokom BVA turnira bio je u finalnoj utakmici. U finalnoj utakmici pobijedile su rumunski par Vaida/Alupei sa 2:1, po setovima 21:18, 9:21 i 15:8.

Muški par iz OS BiH  Srđan Bencun i Dejan Popović, zauzeo je treće mjesto u grupi i nije se uspio plasirati u četvrtfinale takmičenja. U prvom kolu, grupe A, albanski par Arapi/Qepa je pobjedio Bencuna i Popovića sa 2:0, po setovima 21:13 i 21:6, a zatim u drugom kolu su savladani od moldavskog para Voleanin/Maier sa 2:0, po setovima 21:18 i 21:15. Bencun i Popović su se oprostili sa turnira, pobjedom u trećem kolu nad makedonskim parom Sanev/Aleksov rezultatom 2:0, po setovima 21:12 i 21:9, saopćeno je iz Odbojkaškog saveza BiH.