Sport     | 07.08.2018. 22:03 |

Mesud Pezer s 19,91 metar u finalu zauzeo 12. mjesto i na EP-u u Berlinu

FENA Vehid Begunić

BERLIN, 7. augusta (FENA) - U večerašnjem finalu u bacanju kugle na 24. evropskom prvenstvu u Berlinu, Zeničanin Mesud Pezer, s dužinom 19,91 metar, zauzeo je posljednje, 12. mjesto te kao jedini koji nije prebacio 20 metara.

Pezer nije uspio ponoviti dužinu iz sinoćnjih kvalifikacija, u kojima je bacio 20,16 metara. Večeras mu je pripala čast da otvori finale, ali, nažalost, njegov prvi hitac od 19,91 m, a što je bilo dovoljno za deveto mjesto nakon prve serije, bio je i najduži.

Drugi je hitac prestupio, dok je u trećoj seriji bacio samo 19,80 m i pao na 12. mjesto. Time je ostao bez prilike da sa tri dodatna hica, a koje su dobila osmorica prvoplasiranih, nastavi takmičenje i poboljša plasman.

Prvak Evrope postao je Poljak Michal Hartyuk, koji je s dužinom od 21,72 metar iz druge serije s trona skinuo Davida Storla, koji je prije dvije godine bio prvi u Amsterdamu. Storl, koji je u prvoj seriji bacio 21,41 te poveo, ostao je i bez srebra.

Njega je u drugoj seriji prebacio i drugi Poljak, Konrad Bukowiecki, koji je s 21,66 metara ostvario lični rekord te novi nacionalni rekord Poljske za mlađe seniore (U23). Hrvat Stipe Žunić zauzeo je sedmo mjesto s dužinom 20,73 m, a osmi je bio Rus Maksim Afonin s 20,68 m.

Šesterica prvoplasiranih bacala su preko 21 metar. Tako su, osim Hartyuka (21,72 m), Bukowieckog (21,66) i Storla (21,41), koji su se okitili medaljama, ovu dužinu prebacili četvrtoplasirani Čeh Tomaš Stanek (21, 16 m), petoplasirani Rus Aleksandr Lesnoy (21,04 m) i Luksemburžanin Bob Mertens (21,00 m), koji je također ostvario lični i nacionalni rekord Luksemburga.

Osim Pezera, takmičenje je nakon tri hica završio i bronzani iz Amsterdama, Portugalac Tsanko Arnaudov, koji je s 20,33 m bio deveti. Deseti je bio Bjelorus Aliaksei Nichyapur s 20,27 m, a 11-i Grk Nikolas Skarvelis s 20,11 m.

Pezer je, inače, u Berlin otputovao s najboljim rezultatom sezone na otvorenom od 20,79 m (u dvorani je bacio 21,15 m-op.a.), što je bio ukupno deseti najbolji ovosezonski rezultat od evropskih bacača.

Prije dvije godine, u svom debitanskom nastupu na EP-u u Londonu, Pezer je bio 12-i. U kvalifikacijama je bacio 19,72 m i kao posljednji ušao u finale, u kojem je također bacao nešto kraće- 19,49 m te zauzeo posljednje, 12. mjesto.

Podsjetimo, sinoć je Zeničanin Hamza Alić takmičenje završio u kvalifikacijama, osvojivši, s dužinom 19,34 m, 20. mjesto u konkurenciji 30 bacača, dok je Sarajlija Kemal Mešić s 18,70 metara bio 27.

Sutra će od nastupiti Dejan Mileusnić u kvalifikacijama bacanja koplja, koje počinju u 13.00 sati. U četvrtak, s početkom u 11.30 sati, u kvalifikacijama za polufinale na 800 metara trčat će Amel Tuka i Abedin Mujezinović.