Bosna i Hercegovina     | 22.08.2018. 10:32 |

Vijeće za štampu u BiH osuđuje prijetnje upućene novinarki Gloriji Lujanović

FENA Saopćenje

SARAJEVO, 22. augusta (FENA) - Upravni odbor Vijeća za štampu u Bosni i Hercegovini, samoregulacijskog tijela za štampane i online medije, sa zabrinutošću konstatira da se trend napada na novinare s ciljem njihovog ušutkivanja, nastavlja.

- Vijeće najoštrije osuđuje prijetnje i govor mržnje koji su upućeni novinarki portala dnevnik.ba Gloriji Lujanović, povodom njenog izvještavanja o kampovima i zločinima mudžahedina u Središnjoj Bosni tokom rata u BiH devedesetih, nazivajući je "ustaškom kurvom" i pozivajući da joj neko "usta razvali" - saopćeno je iz Vijeća za štampu u BiH.

Štiteći demokratsko pravo novinara da slobodno izvještavaju u interesu javnosti, Upravni odbor Vijeća za štampu i online medije poziva MUP i Tužilašto Hercegovačko-neretvanskog kantona da učine sve kako bi osoba koja je uputila brutalne prijetnje novinarki Gloriji Lujanović, bila privedena i procesuirana.

Također, Vijeće za štampu i online medije ohrabruje kolege novinare da prijavljuju svaku vrstu prijetnji i pokušaja zaustavljanja njihovog slobodnog obavljanja profesionalnih zadataka.

- Pokušajem zastrašivanja mlade novinarke Glorije Lujanović nastoji se zaustaviti njeno profesionalno djelovanje. Profesionalna je obaveza novinara da izvještavaju građane o svemu što je u javnom interesu i niko ne smije nikakvim, a pogotovu ne metodama prijetnji i zastrašivanja sprječavati i ucjenjivati novinare da to čine. Ako je neko nezadovoljan novinarskim izvještavanjem, smatra ga pogrešnim ili netačnim, postoje legitimne metode reagiranja, koje su svim građanima i institucijama na raspolaganju – navode iz Vijeća.

Dodaju da su slanje demantija, ispravki pogrešnih navoda, novih informacija i činjenica Vijeću za štampu i online medije ili Regulatornoj agenciji za komunikacije, legitimni načini reagiranja. Za slučajeve klevete otvorena je mogućnost podizanja tužbe za klevetu po Zakonu o zaštiti od klevete. Prijetnje, huškačka retorika i zastrašivanje su krivična djela i za svaku su osudu.

U saopćenju se navodi da je internetski prostor u BiH slobodan i otvoren za slobodno izražavanje, razmjenjivanje kritičkog mišljenja i upućivanja konstruktivne kritike, i kao takav treba biti zaštićen. Zloupotreba slobode izražavanja radi širenja mržnje, upućivanja prijetnji i zastrašivanja, kao u ovome slučaju, kaznena su djela i tretiraju se po bh. krivičnim zakonima.

- Osobe koje pod nadimcima postavljaju ovakve kriminalne sadržaje treba da znaju da nisu nevidljive i da se njihov identitet lako može otkriti, te da mogu biti procesuirani u skladu sa odredbama krivičnih zakona u BiH – navodi se u saopćenju Upravnog odbora Vijeća za štampu i online medije u BiH.

(FENA) M. L.

Vezane vijesti

Vijeće Europe izdalo je upozorenje zbog prijetnji srbijanskim novinarima

Godišnjica smrti srbijanske novinarke Vujasinović: Poslije 30 godina uzrok smrti se i dalje ne zna

OESS: Okončati nekažnjivost nasilja nad novinarima u Srbiji

Promo

Prenesi broj u m:tel i uzmi 100 GB bonusa!

HT Eronet predstavlja nove Samsungove uređaje A serije

Prva panel-diskusija u okviru projekta 'Ne zatvarajmo oči! Zaštitimo djecu na internetu'