Bosna i Hercegovina     | 22.01.2019. 15:50 |

Na sjednici Vijeća ministara BiH o investicijama, razvoju i iseljeništvu

FENA Saopćenje

SARAJEVO, 22. januara (FENA) - Vijeće ministara Bosne i Hercegovine, na prijedlog Ministarstva vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH, donijelo je danas Odluku o nepreferencijalnom porijeklu robe u cilju zaštite privrednika i javnog interesa.

Donošenjem te odluke želi se osigurati da svi učesnici u postupku imaju tačno utvrđena prava, obaveze i odgovornosti.

Odlukom se, između ostalog, propisuju uvjeti i postupak za stjecanje nepreferencijalnog porijekla robe, potrebna dokumentacija, administrativna saradnja te kontrola i nadzor.

Ova odluka polazi od Zakona carinskoj politici u BiH, propisa EU koji reguliraju ovu oblast, pravila Svjetske trgovinske organizacije i smjernica Svjetske carinske organizacije, saopćeno je iz Službe za informiranje Vijeća ministara BiH.

Produženje privremenog boravka Sirijcima

Vijeće ministara BiH, na prijedlog Ministarstva sigurnosti, donijelo je Odluku o utvrđivanju opravdanih razloga humanitarne prirode za produženje privremenog boravka državljanima Sirijske Arapske Republike.

Pod opravdanim razlozima humanitarne prirode smatraju se nepovoljna sigurnosna situacija i stanje životne ugroženosti u Sirijskoj Arapskoj Republici.

Produženje privremenog boravka iz humanitarnih razloga u trajanju najduže do jedne godine može se odobriti državljaninu Sirijske Arapske Republike na njegov zahtjev ukoliko ima odobrenje privremenog boravka izdato na osnovu ove odluke i koje nije protivno Zakonu o strancima.

Postupak za produženje privremenog boravka iz humanitarnih razloga provodi Služba za poslove sa strancima.

Protiv rješenja  Službe stranac može izjaviti žalbu Ministarstvu sigurnosti BiH.

Certificiranje šuma u BiH

Više od pola državnih šuma je certificirano, navodi se u Informaciji o koordinaciji i usklađivanju procedura za ispunjavanje međunarodnih obaveza i trgovinskih standarda u vezi sa Uredbom o drvetu Evropskog parlamenta i Vijeća EU o utvrđivanju obaveza privrednih subjekata koji stavljaju u promet drvo i proizvode od drveta koju je usvojilo Vijeće ministara BiH danas na sjednici.

Prema Informaciji Ministarstva vanjske trgovine i ekonomskih odnosa, šest javnih šumsko-privrednih preduzeća posjeduje FSC FM/COC certifikate, dok su ostala preduzeća u fazi pripreme za certificiranje šuma ili planiraju ući u ovaj proces.

Certificiranje državnih šuma u BiH evidentno je dovelo do rasta izvoza drvnog sektora koji ostvaruje pozitivni trgovinski bilans i u ukupnom  bh. izvozu učestvuje sa 12 posto.

Ovaj sektor izvozno je orijentiran i ostvaruje suficit u međunarodnoj razmjeni sa stalnim trendom povećanja izvoza i ubraja se u najznačajnije izvoznike BiH.

U 2016. godini izvoz državnog sektora iznosio je 1.188.865.450 KM, što je za 12,1 posto više u odnosu na 2015. godinu, a u 2017. godini povećan je za 9,2 posto i dosegao je 1.297.918.763 KM.  

Kontinuirano se radi na harmonizaciji propisa u oblasti ribarstva

Vijeće ministara BiH usvojilo je informaciju Ministarstva vanjske trgovine i ekonomskih odnosa o poduzimanju aktivnosti na usklađivanju domaćeg zakonodavstva i provođenju acquisa za oblast ribarstva i akvakulture.

Ministarstvo će u narednom periodu biti fokusirano na harmonizaciju propisa, promoviranje ove privredne grane, apliciranje za međunarodne fondove za razvoj istraživačke infrastrukture, poboljšanje unutrašnje koordinacije i kontrole te unapređenje međunarodne saradnje.

Ukupna proizvodnja konzumne ribe u 2017. godini iznosila je 3.761 tonu, od čega se 81 posto odnosi na uzgoj pastrmke.

U ovoj oblasti ima prostora za unapređenje, jer se kapaciteti za proizvodnju svih vrsta ribe u BiH procjenjuju na oko 13.000 tona.

Riba i riblji proizvodi su jedan od strateških proizvoda animalnog porijekla koje BiH može izvoziti u Evropsku uniju.

Poljoprivredno zemljište je značajan razvojni potencijal

Vijeće ministara BiH usvojilo je Informaciju Ministarstva vanjske trgovine i ekonomskih odnosa o poduzetim mjerama u oblasti politike poljoprivrednog zemljišta u kojoj se navodi da postoje značajni razvojni potencijali u ovoj oblasti te se nastavljaju aktivnosti za njeno unapređenje.

Poljoprivredno zemljište u BiH je primarni prirodni resurs koji uvjetuje obim i strukturu poljoprivredne proizvodnje. Ukupno zasijane površine u prosjeku iznose oko 530 hiljada hektara, a od toga su ugari i neobrađene oranice oko 480 hiljada hektara.

Prema statističkim podacima za 2017. godinu, u proljetnoj sjetvi je zasijano 526.554 hektara, a u jesenjoj sjetvi 118.667 hektara, što je za 7.586 hektara ili sedam posto više nego u prethodnoj godini.

U strukturi zasijanih površina oko 60 posto je zasijano žitima, 24 posto krmnim biljem, 13 posto povrćem, dva posto industrijskim biljem, a na oko jedan posto površina su jagode i maline, dok je na 0,2% površina zasijano aromatično, začinsko i medicinsko bilje.

Zadržati postojeće i privući nove investicije

Vijeće ministara BiH usvojilo je informaciju o provođenju Regionalne agende za investicionu reformu (RIRA) sa Akcionim planom koji sadrži paket reformskih aktivnosti koje će organi vlasti BiH provesti u 2019. i 2020. godini radi postizanja ciljeva utvrđenih ovom agendom. 

Reformske aktivnosti su strukturirane prema oblastima investicione politike i to ulazak i uspostavljanje investicija, njihova zaštita i zadržavanje te privlačenje i promocija investicija.

Cilj ove agende reformi u oblasti investicija je veća usklađenost investicionih politika šest ekonomija zapadnog Balkana sa standardima Evropske unije i dobrom međunarodnom praksom u okviru strategije jugoistočna Evropa 2020, Centralnoevropskog sporazuma o slobodnoj trgovini (CEFTA) i pretpristupnih procesa i procesa pristupanja Evropskoj uniji.

Ova agenda je konačno odobrena na Samitu premijera zemalja zapadnog Balkana u  Londonu, 10. jula 2018. godine.

Iz Regionalnog ureda za saradnju mladih finansira se šest projekata iz BiH

Vijeće ministara BiH usvojilo je Informaciju Ministarstva civilnih poslova o učešću Bosne i Hercegovine u Regionalnom uredu za saradnju mladih (RYCO)  i donijelo više zaključaka čijom realizacijom se želi povećati broj aplikacija iz BiH na otvorene pozive ovog ureda.

Prvi RYCO otvoreni poziv pokazao je da među školama i civilnim društvom postoji interes za teme pomirenja i interkulturalnog učenja.

Sredstvima RYCO-a u iznosu 151.504 eura podržano je šest projekata iz BiH koje su kandidirale četiri organizacije civilnog društva i dvije srednje škole, a ugovori su potpisani u maju 2018. godine.

Ukupno su podržana i odabrana 34 projekta iz šest država regije na prvom otvorenom pozivu RYCO-a,  na koji je pristiglo više od 400 aplikacija, među kojima je 56 iz BiH.

U prošloj školskoj godini upisano 25.889 djece u predškolske ustanove u BiH

Vijeće ministara BiH usvojilo je Informaciju Ministarstva civilnih poslova o statističkim pokazateljima u obrazovanju, i to predškolskom, osnovnom, srednjem i visokom obrazovanju u Bosni i Hercegovini.  

U školskoj 2017/18. godini u 321 predškolsku ustanovu (187 javnih i 134 privatnih) upisano je 25.889 djece, među kojima je njih 544 s posebnim potrebama.

U odnosu na prethodnu školsku godinu broj predškolskih ustanova je manji za 3,3 posto, a broj djece korisnika predškolskih ustanova porastao je za 3,9 posto.

Zbog popunjenosti kapaciteta, u 2017/18. godini, 2.777 djece nije primljeno u predškolske ustanove te osiguranje pristupa i povećanje obuhvata predškolskim odgojem i obrazovanjem ostaju najznačajniji prioriteti u ovoj oblasti.

U školskoj 2017/18. godini u 1.817 osnovnih škola upisano je 282.946 učenika. Od ovog broja, 48 škola je za djecu s posebnim potrebama. U odnosu na prethodnu godinu broj upisanih učenika u osnovnim školama manji je za 19.187.

U istoj školskoj godini u 311 srednjih škola upisano je 124.148 učenika, što je u odnosu na 2016/17. školsku godinu manje za 2.676 učenika, ili za 2,1 posto.

Prema podacima Centra za informiranje i priznavanje dokumenata iz oblasti visokog obrazovanja, u BiH je 50 licenciranih visokoškolskih ustanova, dok se na listi akreditiranih visokoškolskih institucija Agencije za razvoj visokog obrazovanja i osiguranje kvaliteta BiH nalazi 30 visokoškolskih ustanova, od čega dvije sa uvjetnom akreditacijom.

U akademskoj 2017/18.godini na prvi ciklus studija visokog obrazovanja, uključujući i integrirane studije, u zimski semestar upisana su 93.984 studenta, među kojima je 11.058 apsolvenata.

U istom periodu na postdiplomske, magistarske, master i specijalističke studije upisano je 11.360 studenata, dok je na doktorske studije upisano 856 studenata. U periodu od 2013. do 2018. godine smanjen je broj studenata za 19.306.

Ukupni javni izdaci za formalno obrazovanje u Federaciji BiH u 2017. godini iznosili su 841.304.201 KM, a u Republici Srpskoj 407.935.376 KM.

Usklađivanje Pravilnika s propisima EU

Vijeće ministara BiH, na prijedlog  Agencije za sigurnost hrane, donijelo je  Pravilnik o izmjenama i dopunama Pravilnika o maksimalnim nivoima ostataka pesticida u i na hrani i hrani za životinje biljnog i životinjskog porijekla.

Odredbama Pravilnika propisuju se maksimalno dozvoljene količine pesticida u i na hrani i hrani za životinje biljnog i životinjskog porijekla i usklađuju s maksimalnim vrijednostima propisanim u Evropskoj uniji.

Cilj je osigurati visok nivo zaštite potrošača u skladu s općim načelima propisanim Zakonom o hrani  te  omogućiti jednake uvjete na tržištu subjektima koji posluju s hranom.

Na prijedlog Agencije za sigurnost hrane, Vijeće ministara BiH donijelo je i Pravilnik o stavljanju van snage Pravilnika o količini brašna utrošenog za proizvodnju pekarskih proizvoda zbog njegove nejednake primjene, čime su prihvaćene  inicijative subjekata u poslovanju s hranom i nadležnih organa.

Stavljanje van snage ovog pravilnika neće utjecati na zdravstvenu ispravnost proizvoda, a službena kontrola i inspekcijski nadzor će se provoditi na način kako je to propisano važećim zakonskim i podzakonskim propisima.

Nastavlja se provođenje projekta "Dijaspora za razvoj"

Vijeće ministara BiH usvojilo je Izvještaj o provedbi projekta "Dijaspora za razvoj", čija realizacija  korespondira sa ciljevima i aktivnostima utvrđenim u dokumentu Politika o saradnji sa iseljeništvom.

Ministarstvo za ljudska prava i izbjeglice će nastaviti aktivnosti na realizaciji ovog projekta koji doprinosi unapređenju kvaliteta života građana u BiH putem ostvarivanja snažnije saradnje s dijasporom. 

Izvještaj daje detaljni pregled ostvarenih rezultata u provođenju projekta u prošloj i ovoj godini u okviru projekta "Dijaspora za razvoj", koji se sastoji od tri ključne komponente i više desetina projektnih aktivnosti.

Osigurati bolju komunikaciju sa iseljeništvom "Zajedno jači/zajedno bolji"

Vijeće ministara BiH usvojilo je Izvještaj Ministarstva za ljudska prava i izbjeglice o realizaciji aktivnosti na izradi Plana komunikacija sa iseljeništvom kojim  se želi uspostaviti efikasna i redovna komunikacija sa iseljeništvom.

Ministarstvo za ljudska prava i izbjeglice pokrenut će aktivnosti na realizaciji ciljeva Plana komunikacije sa iseljeništvom koji će, putem Ministarstva vanjskih poslova, bit dostavljen diplomatsko-konzularnim predstavništvima BiH u svijetu.

Vizija Plana komunikacije je da osigura pravovremene i dosljedne informacije iseljeništvu, omogući povezivanje iseljenika i njihovih organizacija međusobno, ali i sa nadležnim institucijama u BiH, unaprijedi povjerenje iseljeništva u bh. institucije i osigura veću vidljivost aktivnosti koje provodi Ministarstvo za ljudska prava i izbjeglice.

Promjene u komunikaciji podrazumijevaju uključivanje u komunikaciju i organizaciju civilnog društva, medija, poslovne zajednice, te promociju portala  www.dijaspora.mhhr.gov.ba  kao lako dostupnog kanala za dvosmjernu komunikaciju.

Pod sloganom "Zajedno jači/zajedno bolji" ova kampanja bit će fokusirana na mlade, poslovnu i akademsku zajednicu, porodicu i prijatelje, nevladine i međunarodne organizacije, praktično sve strukture društva u zemlji i iseljeništvu.

Šest odobrenih potprojekata RSP: 3.192 stambene jedinice za 10.000 osoba u BiH

Realizacijom šest odobrenih potprojekata iz multidonatorskog Fonda Regionalnog programa za stambeno zbrinjavanje (RSP), kojim upravlja Razvojna banka Vijeća Evrope, u BiH će biti osigurana 3.192 stambena rješenja za 10.000 osoba.

Navedeno je to u Izvještaju Ministarstva za ljudska prava i izbjeglice o provođenju Okvirnog sporazuma između Razvojne banke Vijeća Evrope i BiH u vezi sa Regionalnim programom za stambeno zbrinjavanje (RSP).

Do kraja 2018. godine završena je izgradnja 520 objekata sa ukupno 699 stambenih jedinica, od kojih je sedam zgrada s 185 stanova i 514 porodičnih kuća. U toku je obnova i izgradnja 855 stambenih jedinica, od čega 509 kuća i 346 stanova.

Regionalnim stambenim programom predviđena su stambena rješenja za gotovo 27.000 domaćinstava izbjeglih i raseljenih osoba u četiri zemlje regiona, odnosno oko 74.000 korisnika, od kojih je u BiH 5.400 porodica ili 14.000 izbjeglih i raseljenih.

Realizacijom šest odobrenih potprojekata u BiH ostvaruje se više od 70 posto ciljeva prema broju osoba koje će biti stambeno zbrinute predviđenim Okvirnim sporazumom.

(FENA) E. F.

Vezane vijesti

Sjednica Predstavničkog doma PFBiH još uvijek traje, razmatra se sigurnosna situacija u FBiH

Nastavljena deseta redovna sjednica Predstavničkog doma Federalnog parlamenta

Vlada HNŽ-a usvojila Program rada za 2024. i imenovala ravnatelja ZZO-a HNŽ-a

Promo

M:tel: Nastavak akcije 'Niste sami, imate prijatelje'

M:tel ljetna akademija za studente IKT usmjerenja: Prijavi se na praksu u kolovozu

M:tel: Aktivirajte m:tel uslugu i uzmite 5 GB mobilnog interneta