Bosna i Hercegovina     | 16.05.2019. 12:19 |

Poruka svjetskim liderima: Zaustavite rat protiv djece

FENA Saopćenje

SARAJEVO, 16. maja (FENA) - Samoubilačke bombe, mine, neeksplodirana ubojita sredstva (NUS), vazdušni napadi i druge vrste eksplozivnih prijetnji uzrokuju 72 posto smrti i povreda djece u raznim područjima širom svijeta, pokazuje nova analiza Save the Childrena.

Analiza pokazuje da djeca izložena eksplozivnim ubojitim sredstvima često pokazuju simptome posttraumatskog stresa, depresije, anksioznosti i straha od otvorenog prostora.

Analiza je zasnovana, između ostalog, na podacima UN-a koji obuhvataju pet najsmrtonosnijih konflikata za djecu – u Nigeriji, Afganistanu, Iraku, Siriji i Jemenu.

Prema podacima iz spomenute analize, tokom 2017. godine u Afganistanu, Iraku, Nigeriji, Siriji i Jemenu ubijeno je ili izgubilo dijelove tijela 7.364 djece, od čega se 5.322 slučaja povezuju sa eksplozijama

Istovremeno, u Afganistanu, eksplozivna ubojita sredstva uzrokovala su 84 posto dječijih smrti tokom dvogodišnjeg konfliktnog perioda.

Prema istim podacima, polovina djece stradale tokom 2017. godine u Nigeriji stradalo je u samoubilačkim bombaškim napadima ili od improvizovanih eksplozivnih naprava.

Kako se u analizi Save the Childrena navodi, u nekim konfliktima, djeca su stradala isključivo od eksplozivnih sredstava, kao što je to 2014. godine bio slučaj u Gazi, gdje su 100 posto smrti djece uzrokovala eksplozivna sredstva.

Fizička stradanja od eksplozivnih sredstava prate i teške psihičke smetnje, gdje 84 posto odraslih i gotovo sva djeca žrtve kažu kako su bombardovanja glavni uzrok psihološkog stresa u njihovim životima.

Podaci govore i o tome da djeca nisu životno ugrožena eksplozivnim sredstvima samo za vrijeme konflikta, već i nakon njega, što se pokazalo nakon rata 90-tih na Balkanu, gdje je rizik od zaostalih mina i dalje prisutan.

Analiza, također, ilustruje kako su zdravstveni sistemi desetkovani dugogodišnjim sukobima, slabo opremljeni za liječenje povreda djece, bez esencijalnih potrepština napravljenih za djecu ili protokola za transfuziju specifičnih za djecu.

Sto godina nakon što je osnovan Save the Children, kako bi pružio zaštitu djeci zahvaćenoj konfliktima, pokreće novu kampanju, pozivajući svjetske lidere da proglase djecu kategorijom koja mora ostati izvan dosega ratnih dejstava.

Iz ove organizacije navode iz analize ilustruju slučajem dječaka Mahmouda (12) koji živi u Gazi, a koji je 2014. godine tokom igre na ulici u eksploziji izgubio oko.

- Čuo sam eksploziju i osjetio sam da mi nešto ulazi u oko. Dodirnuo sam oko i počeo trčati. Osjetio sam krv kako teče. Moje oko je ispalo. Otrčao sam u prodavnicu i vikao 'pomozi mi, pomozi mi'. Probudio sam se u bolnici. Operisali su me. Kada sam se probudio iz anestezije, rekli su mi da sam izgubio oko - ispričao je dječak.

Izvršna direktorica Save the Children Internationala Helle Thorning-Schmidt kazala je da međunarodno pravo jasno navodi da svi imaju odgovornost da osiguraju zaštitu djece u ratu.

- Ipak, eksplozivna sredstva nastavljaju ubijati, ranjavati i terorisati hiljade djece svake godine. Svaka zaraćena strana, od naoružanih grupa do vlasti, mora učiniti više kako bi zaštitila djecu i poštovala ovaj važan moralni princip - kazala je.

Kako se, nadalje, navodi, najbolji način zaštite djece je da se prestane koristiti oružje na mjestima koja bi trebala biti sigurna, kao što su škole i bolnice.

- Previše često u današnjim ratovima djeca vide i dožive stvari koje dijete nikada ne bi trebalo. Tokom 2019. godine obilježava se 100 godina od kada je Save the Children pokrenuo svoju prvu kampanju za zaštitu djece koja su bila u teškoj situaciji nakon Prvog svjetskog rata, a danas okupljamo lidere u Palati mira u Hagu da pozovemo na hitnu akciju da se zaustavi rat protiv djece - ističu iz ove organizacije.

Tim povodom, tim Save the Children za sjeverozapadni Balkan posjetio je prihvatni centar Sedra nadomak Cazina i u Kutku za djecu migrante i izbjeglice, koji vodi u partnerstvu sa udruženjem Žene sa Une i uz podršku UNICEF-a, poslao jasnu poruku – zaustavite rat protiv djece (engl. naziv kampanje – Stop the war on children).

Upravo u prihvatnim centrima za migrante i izbjeglice u Bosni i Hercegovini i Srbiji danas borave, između ostalih, i stotine djece iz Afganistana, Iraka i Sirije – zemalja sa konfliktima najpogubnijim za djecu, upozoravaju iz Save the Childrena.

(FENA) D. V.

Vezane vijesti

Apel Generalnoj skupštini UN-a - Ujedinite se iza rezolucije obilježavanja genocida u Srebrenici

Ukrajina ponovo apeloovala na savezničku pomoć u protivzračnoj odbrani

Intelektualci iz Srbije i regije potpisali apel potpore Ani Lalić i Dinku Gruhonjiću

Promo

M:tel: Nastavak akcije 'Niste sami, imate prijatelje'

M:tel ljetna akademija za studente IKT usmjerenja: Prijavi se na praksu u kolovozu

M:tel: Aktivirajte m:tel uslugu i uzmite 5 GB mobilnog interneta