Bosna i Hercegovina     | 19.06.2019. 13:29 |

Duman: Žrtve nasilja u BiH još uvijek nemaju adekvatnu zaštitu

FENA Vanja Tolj

SARAJEVO, 19. juna (FENA) - Pravni fakultet Univerziteta u Sarajevu, u saradnji s Agencijom za ravnopravnost spolova BiH, organizovao je danas okrugli sto "Implementacija konvencija Vijeća Evrope o sprječavanju i borbi protiv nasilja nad ženama i nasilja u obitelji u BiH". 

Na okruglom stolu je bilo riječi o trenutnom stanju i napretku, odnosno nenapretku BiH kada je u pitanju nasilje nad ženama i nasilje u porodici, te o naporima koje naša zemlja provodi na putu usvajanja i realizacije istanbulske konvencije.  

Profesorica porodičnog prava na Pravnom fakultetu Univerziteta u Sarajevu Džamna Duman naglašava da Pravni fakultet nije prvi put usmjerio aktivnosti na pitanja koja se odnose na rodnu ravnopravnost, diskriminaciju i zaštite žena.

- Vodeći računa o Istanulskoj konvenciji, koja govori i o zaštiti žena i o zaštiti od nasilja u porodici, misim da je Pravni fakultet na sveobuhvatan način ušao u priču zaštite prava žena i djece. BiH je potpisnica niza međunarodnih dokumenata koji rješavaju ovo pitanje i dobrim dijelom je uskladila svoje zakonodavstvo s zahtjevima koji proističu iz međunarodnih dokumenata, ali kao generalni problem BiH ostaje pitanje provedbe tih rješenja - kazala je Duman u izjavi za Fenu. 

Naglašava da u svakom dijelu BiH žene i djeca moraju biti adekvatno zaštićeni na sveobuhvatan način, ali da trenutno takvu sigurnost žrtve nasilja u BiH nemaju. 

Kako je kazao stručni saradnik u Agenciji za ravnopravnost spolova BiH u Ministarstvu za ljudska prava Joško Mandić, Agencija dugi niz godina sarađuje s Pravnim fakultetom, a zasebno se bavi nizom aktivnosti na prevenciji nasilja nad ženama i nasilja u porodici. 

- Postoji niz aktivnosti koje Agencija provodi vezano za ratifikaciju Istanbulske konvencije, odnosno konvencije Vijeća Evrope o sprječavanju i borbi protiv nasilja nad ženama i nasilja u porodici, počev od provedbe okvirne strategije do konkretnih projekata i aktivnosti - kazao je Mandić.

Naglašava da će sutra biti prezentirani rezultati studije koju je proveo OSCE, a trendovi ukazuju da je situacija manje - više ista kao i prethodnih godina. 

- Ovo je veoma izražen problem, a analize ukazuju da je situacija ista kao i prije, odnosno da napretka u proteklim godinama nije bilo. Veliki broj žena i dan danas trpi nasilje i ne dobiva adekvatnu pomoć od društva. Postoji još mnogo posla koji treba uraditi da bi rješili ovaj problem u BiH - objašnjava Mandić. 

Dodaje da je nasilje generalno pojava koju možemo naći u svim segmentima društva i ljudskim odnosima, te da postoje slučajevi u kojima su muškarci žrtve, ali da su u 90 posto slučajeva žrtve nasilja žene, ali i djeca koja kao svjedoci, postaju žrtve nasilja.  

(FENA) M. B.

Vezane vijesti

Izraelske snage ubile dvojicu Palestinaca na Zapadnoj obali

Hrvatska: Dvije maloljetnice tukle mladu djevojku, treća sve snimala

Šest Kenijaca ubijeno u napadu terorista al-Shahaba

Promo

Prenesi broj u m:tel i uzmi 100 GB bonusa!

HT Eronet predstavlja nove Samsungove uređaje A serije

Prva panel-diskusija u okviru projekta 'Ne zatvarajmo oči! Zaštitimo djecu na internetu'