Bosna i Hercegovina     | 30.09.2019. 16:43 |

Neophodan jedinstven pristup evidentiranju slučajeva kršenja novinarskih prava

FENA Saopćenje

SARAJEVO, 30. septembra (FENA) - Medijskoj zajednici, kao i institucijama vlasti, neophodna je jedinstvena metodologija za evidentiranje i praćenje napada na novinare, kao i svih drugih oblika ugrožavanja sigurnosti medijskih djelatnika.

Istaknuto je to na današnjem skupu u Sarajevu o temi "Mapiranje medijskih sloboda i kršenja novinarskih prava" koju je organiziralo Udruženje BH novinari s fokusom na pravnu i pravosudnu zaštitu novinarskih prava i sloboda, uključujući i razvijanje državnih mehanizama za praćenje slobode medija u BiH.

Kako je rečeno, to strukovno novinarsko udruženje imalo je namjeru razviti dugoročni  mehanizam evidentiranja, praćenja i izvještavanja o napadima na novinare sa setom indikatora koji će osigurati kontinuirano praćenje napretka u toj oblasti, kao i vršiti legitiman pritisak na pravosudne i državne institucije da odgovornije i efikasnije procesuiraju sve slučajeve kršenja medijskih sloboda.

Također, metodologija će omogućiti analizu solidarne i pravne podrške žrtvama napada civilnog društva, nezavisnih institucija, međunarodnih i domaćih organizacija odgovornih za praćenje medijskih sloboda, saopćili su BH novinari.

Koordinatorica Linije za pomoć novinarima Una Telegrafčić izrazila je potrebu da novinari kojima se krše ljudska prava, kao i predstavnici pravosuđa i institucija vlasti zajedno rade na ovoj metodologiji kako bi imali jedinstven pristup evidentiranju slučajeva kršenja novinarskih prava.

Šefica Odsjeka za informatičko-tehničku podršku Ministarstva za ljudska prava i izbjeglice BiH Sanja Škuletić Malagić smatra da se novinari suočavaju s nizom problema i da je poštivanje njihovih prava na najnižem nivou.

- Država ne raspolaže mehanizmima za evidenciju slučajeva kršenja prava novinara, tako da ni od onih 24 posto predmeta koji se riješe u korist novinara nismo u mogućnosti evidentirati koji su to predmeti - kaže Škuletić Malagić.

BH novinari posjeduju bazu podataka, ali se vrlo često dešava da se podaci, koje posjeduju BH novinari i druge nevladine organizacije ili pravosudne institucije, policija i državne institucije veoma razlikuju zbog drugačijeg kategorisanja slučajeva napada.

Generalna tajnica BH novinara Borka Rudić istaknula je da je jedinstvena baza podataka o napadima na novinare kao osnova za unapređenje zakonskog okvira i rada institucija odgovornih za zaštitu sloboda i prava novinara u BiH.

- Da bismo imali jedinstvenu evidenciju i bazu podataka, neophodna je izrada metodologije koja će biti prihvaćena od svih aktera na polju zaštite novinara kao i kreiranje sistema razmjene informacija i zajedničkih akcija - smatra Rudić.

Sudionici debate su podržali inicijativu da se tokom sudskih postupaka protiv napadača na novinare primjenjuju strožje kazne, predviđene postojećim krivičnim zakonima, prema napadačima i osobama koje ugrožavaju sigurnost novinara jer se u ovakvim krivičnim djelima radi i o povredi sloboda i ljudskih prava.

(FENA) M. L.

Vezane vijesti

BH novinari u Zenici organizirali edukaciju za zaštitu sigurnosti novinara od cyber kriminala

BH novinari: Sramotni i neprihvatljivi verbalni napadi Dodika na novinare N1 televizije

BH novinari: Policija mora hitno istražiti napad na Mirzu Derviševića

Promo

M:tel: Nastavak akcije 'Niste sami, imate prijatelje'

M:tel ljetna akademija za studente IKT usmjerenja: Prijavi se na praksu u kolovozu

M:tel: Aktivirajte m:tel uslugu i uzmite 5 GB mobilnog interneta