Sport     | 26.01.2020. 18:33 |

Rukometaši Španije savladali Hrvatsku i odbranili naslov prvaka Evrope

FENA Vanja Tolj

SARAJEVO, 26. januara (FENA) - Rukometaši Španije odbranili su titulu prvaka Evrope, nakon što su večeras u Štokholmu savladali selekciju Hrvatske sa 22:20 (12:9).

Španci su na taj način odbranili titulu prvaka starog kontinenta koju su osvojili proje dvije godine u Zagrebu.

U izuzetno teškom meču obje selekcije su se smjenjivale u vodstvu, a nisu izostajali ni duži periodi bez pogotka na obje strane. Odbrane u ovom meču su bile na visokom nivou, što je uzrokovalo i dosta tehničkih grešaka.

Ipak posljednje minute meča donijele su "egal" i ravnopravnu završnicu. Hrvatska je šest minuta do kraja imala prednost 19:18, ali tada su usllijedile greške koje su Španci uspjeli iskoristiti.

Gomez Abello u 59. minuti iz sedmerca donosi gol prednosti Španiji (21:20), a potom nakon greške u koracima Ivana Karačića za dva razlike i veliku pobjedu Španije gol Hrvatske pogađa Aleks Dujšebajev.

Španiji je to bilo drugo evropsko zlato, dok Hrvatska nikada nije uspjela osvojiti najsjajnije odličje. Hrvatima je to bilo treće srebro na prvenstvima Evrope. Španija u svojoj zbirci medalja ima još četiri srebra i dvije bronze, a Hrvatska ima tri bronzane medalje.

U meču za srebrenu medalju Norveška je savladala Sloveniju sa 28:20.