Bosna i Hercegovina     | 10.06.2022. 09:44 |

Projekat 'Bear in mind' - Otkriveno dosta zanimljivih podataka o medvjedima i pticama

FENA Saopćenje, Foto/ ''Bear in mind''

SARAJEVO, 10. juna (FENA) - U Nacionalnom parku Sutjeska na Tjentištu održana je dvodnevna konferencija na kojoj su predstavljeni rezultati projekta ''Bear in Mind: Bringing environmental actions for the biodiversity protection across the borders'' u okviru kojeg se došlo do dosta zanimljivih podataka o medvjedima, pticama, ali i ostalim životinjama iz Parka prirode Blidinje, NP Sutjeska...

 

 

 

Rezultate projekta predstavila je Josipa Šimić iz Ornitološkog društva ''Naše ptice”, a uime Nacionalnog parka Sutjeska Đorđe Vuković govorio je o zaštićenom području Nacionalnog parka Sutjeska. Slaven Reljić iz Instituta za istraživanje, očuvanje i upravljanje velikim zvijerima predstavio je planove upravljanja velikim zvijerima u PP Blidinje i NP Sutjeska.

Reljić je iznio zanimljive podatke koje su kroz protekle dvije godine dobili telemetrijskim praćenjem medvjeda, pa su okupljeni mogli vidjeti radijus kretanja medvjeda koji se prostire kilometrima, njihove navike u različitim dobima godine, ali i podatak kako je jedan medvjed preplivao jezero čak devet puta izvan ljetne sezone.  

Učesnici su razgovarali o zajedničkim problemima i poteškoća s kojima se svakodnevno susreću prilikom upravljanja zaštićenim područjima.

 - Centralna tema projekta je zaštita biološke raznolikosti prekograničnog zaštićenog područja, a jedan od ciljeva je bio jačanje kapaciteta institucija i organizacija koje se bave biološkom raznolikosti. Drugi cilj je bio izrada i pilot provedba planova upravljanja i monitoring protokola za 10 vrsta životinja izrađen u skladu sa direktivama EU, a treći cilj je bilo jačanje svijesti lokalnog stanovništva o prednostima primjene viših standarda zaštite okoliša -  rekla je Josipa Šimić, koordinatorica projektnih aktivnosti na prostoru Bosne i Hercegovine.

Dodala je da su u  okviru projekta izradili studiju Izvještaj o procjeni kapaciteta, studiju “Kratak pregled nacionalnog zakonodavstva i relevantnih dokumenata koji se odnose na upravljanje vrstama i monitoring biološke raznolikosti u Bosni i Hercegovini i Crnoj Gori”, te studiju “Analiza prijetnje biološkoj raznolikosti u prekograničnom zaštićenom području”.

- Izrađeni su protokoli za praćenje 10 životinjskih vrsta (velike zvijeri i ptice), upravama zaštićenih područja dodijeljena je tehnička oprema za monitoring, a u okviru projekta uhvatili smo četiri medvjeda, koje smo pratili telemetrijski i ti podaci će biti iskorišteni za izradu Planova upravljanja medvjedom i vukom u ova četiri zaštićena područja. Osim velikih zvijeri, pratimo i jednog velikog tetrijeba i dvije jarebice kamenjarke. U planu je hvatanje još dva medvjeda, dvije jarebice kamenjarke i tri tetrijeba - dodala je.

Po završetku konferencije lokalnom stanovništvo dodijeljene su električne ograde za zaštitu pčelinjaka od napada medvjeda.

Projekt ''Bear in Mind: Bringing environmental actions for the biodiversity protection across the borders'' financiran je od EU u okviru IPA II programa prekogranične suradnje BiH i Crna Gora 2014 - 2020. Projekt je službeno počeo 15. novembra 2019. i trajat će do 30. juna ove godine.

Krajnji korisnici projekta su Nacionalni park ''Sutjeska'' i Park prirode Blidinje iz BiH, te Nacionalni park ''Durmitor''  i Park prirode “Piva” iz Crne Gore, saopćio je tim projekta Bear in Mind.

(FENA) E. F.

Vezane vijesti

Medvjedi šetaju ulicama Kupresa, lovačka društva nemoćna

Nadležna ministarstva KS: Medvjedi u urbanim dijelovima grada uznemirili građane

Medvjedi nanose velike štete pčelarima - Kupres

Promo

Cross Border Coworking Conference 2024: Digital Nomads Edition od 9. do 11. listopada u Mostaru

Kompanija m:tel pokrenula kampanju 'Ne zatvarajmo oči! Zaštitimo djecu na internetu'

Novi ciklus Škole plivanja na Olimpijskom od 15. maja