Bosna i Hercegovina     | 13.04.2018. 15:22 |

'Efikasno upravljanje sudskim postupkom u predmetima ratnih zločina u BiH'

FENA Saopćenje

SARAJEVO, 13. aprila (FENA) - Visoko sudsko i tužilačko vijeće BiH (VSTV BiH) i Ministarstvo pravde BiH organizirali su na Jahorini okrugli sto nazvan "Efikasno upravljanje sudskim postupkom u predmetima ratnih zločina u BiH".

Na dvodnevnom skupu sudjelovale su sudije, tužioci i advokati koji rade na predmetima ratnih zločina. To je omogućilo sveobuhvatno razmatranje i analizu različitih praksi i problema s kojima se sudije, tužioci i advokati suočavaju u radu na predmetima ratnih zločina.

Konstatirano je da je različita praksa u primjeni određenog broja instituta propisanih zakonima o krivičnom postupku u BiH u procesuiranju predmeta ratnih zločina posljedica, između ostalog, nedovoljno preciznih zakonskih rješenja.

Uočeno je da je potrebno izvršiti izmjene zakona o krivičnom postupku u BiH, kojim će se predvidjeti obaveza tužioca da na početku istrage donosi naredbu o provođenju istrage.

Konstatirano je i da je potrebno izvršiti izmjene odredaba koje regulišu pravo branioca da pregleda spise i dokumentaciju u zakonima o krivičnom postupku u BiH da bi se jasno i precizno odredila prava i obaveze stranaka u postupku u vezi pristupa dokazima relevantnim za krivični postupak.

Među zaključcima je i konstatacija da postoji različita praksa sudova u postupanju prilikom odlučivanja o optužnici u predmetima ratnih zločina, te je istu potrebno unificirati.

Preporučuje se da sudovi o prigovoru zakonitosti dokaza odlučuju za vrijeme trajanja dokaznog postupka strane koja izvodi dokaze, a najkasnije do kraja dokaznog postupka, a ne u odluci o glavnoj stvari, obzirom da odluka o tom prigovoru može da utječe na dalji tok postupka.

- Konstatira se da postoje različiti standardi u ocjeni zakonitosti dokaza između pravosuđa na nivou BiH i nivou entiteta te je potrebno u tom pogledu ujednačiti praksu, posebno iz razloga što jedan predmet ratnog zločina može, u skladu s odredbama Zakona o krivičnom postupku BiH, biti procesuiran pred sudovima različitog nivoa pravosuđa – ističe se u saopćenju.

Zaključak je i da postoji različita praksa i tumačenje prava na žalbu protiv presude donesene na osnovu sporazuma o priznanju krivnje, te je potrebno izmjenama zakona o krivičnom postupku u BiH preciznije urediti tu oblast. Potrebno je nastaviti s organizacijom okruglih stolova na kojima će sudjelovati sudije, tužioci i advokati koji rade na predmetima ratnih zločina da bi se relevantna pitanja mogla sagledati na sveobuhvatan način - navodi Pres VSTV BiH.

Okrugli sto na Jahorini otvorio je član VSTV-a BiH Slavo Lakić i istaknuo zahvalnost VSTV-a BiH i cjelokupnog pravosuđa BiH za podršku koju Evropska unija pruža u realizaciji mjera i ciljeva predviđenih Državnom strategijom za rad na predmetima ratnih zločina.

Lakić je istakao da je jedna od ključnih pretpostavki za efikasno procesuiranje predmeta ratnih zločina adekvatno razumijevanje faza krivičnog postupka od svih učesnika u postupku, s posebnim naglaskom na važnost ujednačenosti prakse u primjeni procesnih instituta. 

Predstavnica Delegacije Evropske unije u BiH Lejla Hrustanović je istakla da EU kroz ovaj i druge projekte, u suradnji s međunarodnim partnerima, pruža podršku sudovima i tužilaštvima u procesuiranju predmeta ratnih zločina što predstavlja jedan od najvećih problema pravosudnog sistema BiH.

Naglasila je da će EU nastaviti pratiti procesuiranje predmeta ratnih zločina i nakon usvajanja izmjena Državne strategije za rad na predmetima ratnih zločina koje je potrebno što prije usvojiti da bi podrška EU (obezbijeđena u okviru IPA 2013 paketa pomoći) bila što adekvatnije i efikasnije iskorištena.

Sekretar Ministarstva pravde BiH Željko Bogut izrazio je nadu da je tim događajem ustanovljena dobra praksa zajedničkih stručnih skupova na kojima se razgovara o svim problemima koji se tiču procesuiranja predmeta ratnih zločina.

Izlagači na okruglom stolu bili su tužilac Federalnog tužilaštva FBiH ujedno i moderator tog događaja Munib Halilović, sudija Vrhovnog suda FBiH Jasmina Begić, sudija Suda BiH Davorin Jukić, tužilac Republičkog tužilaštva RS-a Branko Mitrović, advokat Advokatske komore FBiH Vlado Adamović i advokat Advokatske komore RS-a Miodrag Stojanović.

Okrugli sto na Jahorini dio je projekta "Unapređenje rada na predmetima ratnih zločina" koji predstavlja nastavak podrške procesuiranju predmeta ratnih zločina u okviru paketa pomoći IPA 2012/2013 kroz koji je Evropska unija obezbijedila 14,8 miliona eura za jačanje ljudskih i materijalnih kapaciteta sudova i tužilaštava za rad na predmetima ratnih zločina.

Korisnici podrške su 15 tužilaštava, osam sudova, Ministarstvo pravde BiH - Sektor za krivičnu pomoć i edukaciju u krivičnim stvarima pred Sudom BiH i VSTV BiH.

Cilj podrške je unapređenje efikasnosti procesuiranja predmeta ratnih zločina u pravosuđu kroz smanjenje broja neriješenih predmeta ratnih zločina s poznatim osumnjičenim u tužilaštvima (tzv. KTRZ predmeti) za 50 posto u periodu od pet godina (2014 - 2018).

(FENA) E. F.

Vezane vijesti

Udruženja i mještani traže proglašenje Jahorine zaštićenim parkom prirode  

Mijelom u BiH - Svaki naš pacijent ima pravo na život, a za to mu je potrebna odgovarajuća terapija

Vijeće Evrope - Suzbijanje trgovine ljudima u svrhu radne eksploatacije i osnaživanje žrtava

Promo

M:tel: Nastavak akcije 'Niste sami, imate prijatelje'

M:tel ljetna akademija za studente IKT usmjerenja: Prijavi se na praksu u kolovozu

M:tel: Aktivirajte m:tel uslugu i uzmite 5 GB mobilnog interneta