Bosna i Hercegovina     | 17.04.2018. 12:51 |

Dilberović očekuje kvalitetne zaključke poslanika o problemima u obrazovanju

FENA Senka Trgovčević

SARAJEVO, 17. aprila (FENA) - Federalna ministrica obrazovanja i nauke Elvira Dilberović, na tematskoj sjednici Predstavničkog doma Parlamenta Federacije BiH predstavila je informaciju o depolitizaciji i budućnosti obrazovanja u BiH navodeći da je institucionalna struktura obrazovnog sektora odraz uređenja države, definiranog Ustavom BiH, ustavima entiteta i kantona, te Statutom Brčko Distrikta.

Kaže da je jasno da odgojno-obrazovni sistem, kao takav, pobuđuje interes i zanimanje svih društvenih grupa i faktora. Međutim, u posljednje vrijeme odgoj i obrazovanje su, smatra, u pojačanom fokusu zanimanja bh. javnosti.

- Postoji mnogo razloga za to. Prije svega, u entitetu Republika Srpska nije omogućeno učenicima bošnjačke nacionalnosti upotreba jednog od tri službeno priznata jezika u BiH - bosanskog jezika, koji je maternji jezik za tu populaciju. U tom entitetu zabranjena je i upotreba udžbenika koji pominju presudu Međunarodnog suda u Hagu o izvršenom zločinu genocida na području Srebrenice i koji pominju opsadu Sarajeva - kazala je Dilberović.

Skrenula je pažnju da fenomen,,dvije škole pod jednim krovom", kako se metonimijski naziva odvajanje učenika po nacionalnoj pripadnosti u Federaciji BiH, predstavlja eklatantan primjer segregacije i diskriminacije po nacionalnoj osnovi.

S nizom drugih negativnih primjera kao što je sporost u provođenju reformskih procesa, vršnjačko nasilje, nizak nivo znanja učenika i studenata nakon završetka obrazovnog ciklusa, odgojno-obrazovni sistem u BiH, pa tako i u Federaciji, naglašava Dilberović, izbija u žižu interesovanja stručne i šire javnosti.

- Dodamo li tome činjenicu da je velika stopa nezaposlenosti u Federaciji BiH največim dijelom uzrokovana neusklađenošću upisne politike u srednje škole i na fakultete sa potrebama tržišta rada, onda nam slika odgojno-obrazovnog sistema u Federaciji BiH izgleda dosta sumorno i zabrinjavajuće. Ovi primjeri zasjenjuju i u drugi plan bacaju sve one značajne rezultate koji su na planu reforme odgojno-obrazovnog sistema u BiH postignuti u posljednjih 20 godina - mišljenja je Dilberović.

Zbog ukazanih problema u obrazovanju, poslanicima je poručila da očekuje kvalitetnu raspravu kako bi se mogli donijeti zaključci koji će služiti kao smjernice u daljem djelovanju nadležnih u obrazovnom sistemu na području Federacije.

(FENA) F. F.

Vezane vijesti

Salkičević-Dizdarević: BiH uvozi 65 posto hrane, a milioni hektara ostaju neobrađeni (VIDEO)

Marinković Lepić: Predstavnički dom mora biti mjesto ozbiljnog rada, a ne izvođenja performansa

Zukan: Zakonodavnopravna komisija razmatrat će dopune Zakona o radu u cilju legalnog rada studenata

Promo

HT Eronet predstavlja nove Samsungove uređaje A serije

Prva panel-diskusija u okviru projekta 'Ne zatvarajmo oči! Zaštitimo djecu na internetu'

m:tel na Mostarskom sajmu: Ključan smo partner u regionalnom povezivanju zemalja Zapadnog Balkana