Kultura     | 30.05.2018. 13:33 |

Izložba fotografija satova iz masovnih grobnica 'Kad je vrijeme stalo' (VIDEO)

FENA Alma Zukanović

SARAJEVO, 30. maja (FENA) - Izložba fotografija ručnih satova pronađenih u masovnim grobnicama u Prijedoru i okolini, pod nazivom "Kad je vrijeme stalo" autora Muje Begića i Edisa Vojića otvorena je danas u Muzeju zločina protiv čovječnosti i genocida 1992-1995 u povodu obilježavanja "Dana bijelih traka".

Begić, koji je učestvovao u ekshumaciji nekoliko desetina masovnih grobnica u Prijedoru i okolini, kazao je da je najveći broj satova pronađen u Tomašici, najvećoj masovnoj grobnici u Bosni i Hercegovini, tokom ekshumacija, obdukcija i identifikacija posmrtnih ostataka žrtava.

- Želimo pokazati da 'vrijeme nije stalo', da naše pamćenje i sjećanje na ubijene žrtve nisu prestale živjeti u trenutku njihovog ubijanja - istakao je.

Begić je pojasnio da satovi simboliziraju trenutak smrti žrtve, jer je većina satova stala u trenutku njihovog ubistva.

- Imali smo slučajeva da su satovi ponovo počeli raditi kad smo ih 'protresli', što je bio i naš motiv da izložbom poručimo da vrijeme za žrtve ne može stati i da nemamo pravo zaboraviti na njih - naglasio je Begić.  

U trenutku kada otkriju masovnu grobnicu i kada proces ekshumacije počne, Begić ističe da je neizvjesnost, da li će pronaći žrtve, najteža.

- Pronalazak svake nove žrtve daje nam motivaciju da njihovim porodicama bar možemo ponuditi posmrtne ostatke - istakao je Begić te dodao da svi oni koji rade na poslovima ekshumacije ne mogu potpuno isključiti emocije i da se često vežu za porodice žrtava, ali i za same žrtve.

Međutim, u svakom slučaju, zaključio je Begić, najteži trenutci u njihovom poslu su oni kada pronađu ubijeno dijete.

Predsjednik Saveza logoraša BiH Jasmin Mešković podsjetio je na dešavanja 31. maja 1992. godine, kada si vlasti bosanskih Srba u Prijedoru izdale naredbu putem lokalnog radija da nesrpsko stanovništvo mora obilježi svoje kuće bijelim zastavama ili čaršafima, te da pri izlasku iz kuća moraju staviti bijele trake oko rukava.

- Naša poruka je da nikada više ne pronalazimo satove u masovnim grobnicama koji su svjedoci zločina i genocida u BiH - proučio je Mešković.

Dodao je da Muzej zločina protiv čovječnosti i genocida tokom cijele godine ističe "bijele trake", koje su znak mira, suživota, ali i istine.  

Izložba "Kad je vrijeme stalo", koja je već bila postavljena u Historijskom muzeju u Sarajevu, Mostaru, Bihaću, Cazinu i Zagrebu, bit će otvorena još tri dana.

Pogledajte http://www.fena.ba/video/1813/

Preuzmite https://drive.google.com/drive/folders/19YbA7C8D9bHs5NSebLdrvjn6tFZnJbJE?usp=sharing

(FENA) H. D.

Vezane vijesti

Otvorena izložba fotografija 'Duvanjski memento'

U Mostaru izložba i proglašenje najboljih radova u sklopu Dana frankofonije

Izložba 'Andrej meets a flower' sutra u Međunarodnoj galeriji portreta Tuzla

Promo

Obuka za CNC operatere u Tehnološkom parku INTERA

M:tel: Savršena kombinacija – Huawei telefon i pametni sat s popustom

M:tel: Stiglo nam je Proljeće!