Bosna i Hercegovina     | 14.10.2018. 12:02 |

Komšić: Apstinenti od izbora nisu zadovoljni ni vlastima ni alternativama

FENA Muhamed Hadžibegić

SARAJEVO, 14. oktobra (FENA) - Profesor na Filozofskom fakultetu Univerziteta u Sarajevu Ivo Komšić izjavio je danas u Sarajevu da oni koji nisu izašli na izbore najčešće nisu zadovoljni ni postojećim vlastima ni onima koji se nude kao alternativa.

Komšić je, kao uvodničar na sesiji Asocijacije nezavisnih intelektualaca "Krug 99"  o temi "Demokratski kapaciteti BiH i izbori", istakao da izlaznost na izbore od oko 53 posto ne odgovara nezadovoljstvu koje su građani pokazivali prema strankama koje su trenutno na vlasti. 

- Ipak i na temelju takvih rezultata se može tvrditi da je bosanskohercegovačko društvo demokratično, bez obzira na to šta ko o njemu mislio - rekao je Komšić.

Po njegovim riječima, podjela stranaka na "demokratske" i "nedemokratske" bila bi prikladnija nego na "etničke" i "građanske". 

Komšić je dodao da je iz rezultata izbora vidljivo da je omjer između demokratskih i uslovno rečeno "nedemokratskih" stranaka pola-pola, a da pola registrovanih glasača nije ni izašlo na izbore.

- Mi u društvu imamo demokratski kapacitet koji iz izbora u izbore nije iskorišten, jer stranke, posebno "demokratske", nisu u stanju animirati građane u dovoljnoj mjeri i dobiti njihove glasove - naglasio je Komšić.

Pojasnio je da te stranke nisu sposobne da građansko nezadovoljstvo organiziraju i stave u funkciju demokratskih politika, iako nakon svakih izbora konstatiraju da je propalo mnogo glasova i da se moraju ujediniti.

(FENA) D. V.

Vezane vijesti

Karavelić na Krugu 99 o temi  'Opsada Sarajeva - neuspjeh genocidne namjere'

Lendo: Dan nezavisnosti jedan od najvažnijih datuma u historiji BiH (VIDEO)

Lendo: Dan nezavisnosti jedan od najvažnijih datuma u historiji BiH 

Promo

HT Eronet predstavlja nove Samsungove uređaje A serije

Prva panel-diskusija u okviru projekta 'Ne zatvarajmo oči! Zaštitimo djecu na internetu'

m:tel na Mostarskom sajmu: Ključan smo partner u regionalnom povezivanju zemalja Zapadnog Balkana