Bosna i Hercegovina     | 15.07.2019. 14:38 |

Mehanizam za bolju suradnju u borbi protiv ponašanja na štetu djece

FENA Sanda Hrkić

SARAJEVO, 15. jula (FENA) - Aneks Protokola o suradnji i postupanju u slučajevima protiv pravnog ponašanja na štetu djece u Kantonu Sarajevo potpisali su danas predstavnici ministarstava i ustanova/institucija iz oblasti koje se mogu, i po različitim zakonima, se dotiču tih pitanja.

Ministar za rad, socijalnu politiku, raseljena lica i izbjeglice Kantona Sarajevo Malik Garibija istaknuo je u izjavi novinarima da je namjera taj, inače dobar protokol, pojačati s koordinacionim tijelom. To je mehanizam koji će reagirati u slučaju 'kad neko u svojoj nadležnosti ne djeluje kako je to propisano'.   

- Nismo bili zadovoljni rezultatima implementacije Protokola. Relativno je nedavno potpisan, ali mislimo da je ovo karika koja je nedostajala. Zato smo željeli oživjeti tako važan dokument. Sad imamo koordinaciono tijelo koje će imati svoje rukovodstvo i moći će se pobrinuti da implementacija ide bez problema - kazao je.

Naglašava da su trgovina ljudima, prisilni rad i prosjačenje, pogotovo kad su u pitanju djeca, osjetljive oblasti koje 'i po našim zakonima i međunarodnim konvencijama, zahtijevaju multiresorni pristup odnosno suradnju različitih instanci vlasti i različitih institucija'.

Šefica sekcije za vladavinu prava Misije OSCE-a u BiH Lillian Langford pojasnila je da je cilj Protokola unapređenje suradnje relevantnih aktera u borbi protiv prosjačenja i drugih načina eksploatacije i zlostavljanja djece, osiguravajući da dijete žrtva dobije adekvatnu podršku i zaštitu.    

Očekuje da će kantonalne vlasti, u skladu s obavezama predviđenim Protokolom, osigurati krivično gonjenje odgovornih za patnje te djece, kao i pružanje podrške i zaštite toj djeci. Podsjeća da su te mjere predviđene i važećim domaćim zakonodavnim okvirom i međunarodnim standardima.  

Protokol o saradnji i postupanju u slučajevima protiv pravnog ponašanja na štetu djece u Kantonu Sarajevo potpisan je 2018. godine između 12 ministarstva i ustanova/institucija (zdravstvo, obrazovanja, odgojni centri, centri za socijalni rad, sudstvo, tužilaštvo, policija…), uz podršku Misije OSCE-a. Detaljno propisuje ulogu i zadatke svakog od potpisnika, a koordinaciono tijelo trebalo bi da 'reagira kad neko ne bude radio ono što bi trebalo da radi po Protokolu'.

(FENA) L. A.

Vezane vijesti

Ambasador Aggeler u Banjoj Luci: Želimo da pomognemo da se smanje političke tenzije u BiH

OSCE podržao nastavak reforme nastavnih planova i programa za osnovne i opće srednje škole u ZDK

Hota-Muminović: Razlozi za pokretanje štrajka neosnovani, a štrajk nezakonit

Promo

M:tel: Nastavak akcije 'Niste sami, imate prijatelje'

M:tel ljetna akademija za studente IKT usmjerenja: Prijavi se na praksu u kolovozu

M:tel: Aktivirajte m:tel uslugu i uzmite 5 GB mobilnog interneta