Najave     | 20.11.2020. 09:39 |

Obilježavanje 28. godišnjice zatvaranja logora Manjača

FENA Saopćenje

SARAJEVO, 20. novembra (FENA) - Savez logoraša u Bosni i Hercegovini, Regionalni savez logoraša regije Banja Luka, te Savez udruženja logoraša Unsko-Sanskog kantona "Dr.Irfan Ljubijankić" u subotu, 21.novembra u 11.00 sati, na lokaciji logora Manjača kod Banje Luke, obilježit će 28. godišnjicu početka raspuštanja Koncentracionog logora Manjača.

Obilježavanje će se održati u skladu s propisanim mjerama zaštite od aktuelne pandemije koronavirusa. 

Ovaj, inače jedan od najranije formiranih 657 logora i mjesta zatočenja u Bosni i Hercegovini, je formiran već 1991. godine na vojnom poligonu iznad Banja Luke, sa zadatkom zatvaranja i čuvanja zarobljenih hrvatskih stanovnika s ratišta u Republici Hrvatskoj.

Nakon početaka agresije na Republiku Bosnu i Hercegovinu, ovaj logor je prenamjenjen za  zatvaranje logoraša bošnjačke i hrvatske nacionalnosti iz okolnih općina: Sanski Most, Ključ, Prijedor, Kotor-Varoš, Doboj, Mrkonjić-Grad, Šipovo, Banja Luka, a kroz logor je prošlo preko 5.000 logoraša koji su u ovom logoru držani u štalama koje je prethodna JNA koristila za smještaj životinja za intendatnske namjene.

Iako broj ubijenih u ovom logoru nikad nije precizno utvrđen, u neposrednoj blizini poligona Međunarodni krivični sud za bivšu Jugoslaviju je pronašao masovne grobnice gdje su tijela ubijenih skrivana od očiju javnosti.

Prvo raspuštanje logora je bilo 14. novembra 1992. godine, kada je puštena veća grupa logoraša, dio je razmjenjen, dok je određen broj logoraša prebačen u logor Batković kod Bijeljine. Međutim, ubrzo nakon toga, usljed potreba, logor Manjača je ponovo formiran i nakon toga je bio u funkciji sve do 1996. godine.

Pred MKSJ u Den Haagu, Sudom BiH, Županijskim sudovima u Splitu i Zagrebu, te Okružnim sudom u Banjoj Luci, za ratne zločine u logoru Manjača osuđeni su Milomir Stakić 40 godina zatvora, Radoslav Brđanin 30 godina, Nikola Kovačević 12 godina, Mirko Graorac 15 godina, Dane Lukajić 6 godina, Željko Bulatović 11 godina, Siniša Teodorović 8 godina i Zoran Gajić 6 godina zatvora.

Iz Savez logoraša u BiH navode da se da ovom manifestacijom  još jednom skreću pažnju javnosti, ali i političara na realnu potrebu zbrinjavanja i uvažavanja žrtve koju su tokom agresije na BiH, podnijeli pripadnici ove populacije od preko 100.000 logoraša, kojih je kao živih svjedoka, upravo zbog podnesenih tortura, svakim danom sve manje i manje.

(FENA) M. B.

Vezane vijesti


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/fena.ba/httpdocs/post-new.php on line 379

Promo

Obuka za CNC operatere u Tehnološkom parku INTERA

M:tel: Savršena kombinacija – Huawei telefon i pametni sat s popustom

M:tel: Stiglo nam je Proljeće!