Svijet     | 06.03.2021. 09:18 |

Od drevnih azerbejdžanskih distrikta Jabrayil i Zengelan ostale samo ruševine i vojni punktovi (VIDEO)

FENA Alma Zukanović

JABRAYIL/ZENGELAN, 6. marta (FENA) - Azerbejdžanski distrikti, Jabrayil i Zengelan, koji se nalaze u južnom dijelu nedavno oslobođene karabahske regije na granici sa Armenijom i Iranom, potpuno su uništeni nakon armenske okupacije. Nekada popularna turistička mjesta, danas su samo ruševine i punktovi azerbejdžanske vojske.

Ta vojska je prije tri mjeseca ponovo ušla u distrikte nakon 28 godina, a predsjednik te kavkaske zemlje Ilham Aliyev lično je podigao zastave u svakom većem gradu oslobođenog Karabaha.

Jabrayil su Armenci zauzeli u augustu 1993. godine. Na tom području živjelo je oko 81.000 stanovnika i skoro svi su pobjegli na slobodne teritorije.  

Među najznamenitijim atrakcijama bio je Park prijateljstva, prostran i pun zelenila, čiji je ulaz krasio spomenik sa 15 česmi koje simboliziraju prijateljstvo 15 sovjetskih republika. Od te kulturne baštine Azerbajdžana ostao je samo zid sa nedavno ugrađenih 14 česmi, bez Armenije, nekada pobratimske bivše sovjetske republike.

U Jabrayilu nema nikakvih uslova za povratak izbjeglica, jer je većina teritorije minirana i nepregledana. Procjenjuje se da će proces deminiranja oslobođenih teritorija trajati od 13 do 15 godina.

Mnogi bivši stanovnici te pokrajine žele se vratiti, iako ni tri mjeseca poslije civilima nije dozvoljeno da uđu u pokrajinu Karabah. Neki od njih su tokom azerbejdžansko-armenskog rata 1990-ih godina, a koji su izbjegli u Baku ili Gandžu, ponijeli ključeve svojih kuća s željom da ponovo otključaju vrata svojih domova. Mnogi od njih su umrli s tom nadom.

Prije okupacije stanovnici Jabrayila su se bavili vinogradarstvom, stočarstvom i uzgojem žitarica, imali su 72 srednje škole, 40 sportskih klubova, 78 biblioteka te osam bolnica. Regija je obilovala mnogim historijskim i arheološkim spomenicima i arhitektonskim remek-djelima, kao što su dvorci, grobnice, džamije, hamami te jedinstveni most Khudaferin na rijeci.

Most za koji se pretpostavlja da je izgrađen u 13. stoljeću smatra se svjetskom baštinom zbog važnih historijskih događaja, prekrasnog krajolika te inženjerskih performansi.

Nakon što su armenske oružane snage okupirale regiju Jabrayil 1993. godine, most Khudafarin više nije bio dostupan azerbejdžanskoj vladi. Most je danas velikim dijelom oštećen, upravo jer ga Azerbejdžanci posljednjih 28 godina nisu mogi sanirati i restaurirati. U noći između 18. i 19. oktobra 2020. godine most Khudafarin je oslobođen.

Situacija je ista i u pokrajini Zengilan, smještenoj na jugoistoku planinskog lanca Malog Kavkaza i lijevoj obali rijeke Araz. Okrug graniči sa Armenijom na zapadu i Iranom na jugu.

Područje ima jedinstvenu ljepotu. Bogato je strmim liticama, poljima i riječnim dolinama, ali i kulturnim spomenicima pronađenim tokom arheoloških iskopavanja.

Prema čuvenom geografu i historičaru Khamdulli Kazviniju, Zengilan je osnovan 636. godine. Arheološka iskopavanja dokazuju da je područje bogato arheološkim i arhitektonskim spomenicima. Ovdje su otkrivene ruševine srednjovjekovnog grada poznatog kao "Shahri Sharifan" ili "Shahri Khalifan".

Centar Zangilana danas je samo ruševina, ima nekoliko funkcionalnih zgrada, kao što je improvizirana policijska stanica u kojoj još nije uvedena struja te nekoliko vojnih punktova.

Pogledajte https://fena.ba/video/5531

Preuzmite https://drive.google.com/drive/folders/1OnmnOm44GMIxuK1AvBYr4QqqEpciCXsv?usp=sharing

(FENA) L. A.

Vezane vijesti


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/fena.ba/httpdocs/post-new.php on line 379

Promo

Vizija i plan urbanog razvoja Kantona Sarajevo: Transformacija grada za kvalitetniji i bolji život građana

Kampanja 'Ne zatvarajmo oči! Zaštitimo djecu na internetu'

M:tel: Telefoni na rate već od 5,29 KM!