Bosna i Hercegovina     | 19.09.2018. 13:39 |

Dunović pokrenuo postupak za ocjenu ustavnosti Porodičnog zakona FBiH (VIDEO)

FENA Aida Kovač

SARAJEVO, 19. septembra (FENA) - Potpredsjednik Federacije BiH Milan Dunović danas je potpisao i poslao na Ustavni sud zahtjev za ocjenu ustavnosti Porodičnog zakona Federacije BiH.

Dunović je napomenuo da je ovo 18. apelacija po redu u toku njegovog mandata i šesta apelacija koju je u saradanji s njim uradio profesor ustavnog prava iz Tuzle Zlatan Begić.

- Ovdje se radi o, po mom mišljenju, protuustavnosti Porodičnog zakona, konkretno člana 45. stav 1 i člana 49. stavovi 1,2 i 3. Tim članovima je definirano u Porodičnom zakonu institut posredovanja prilikom brakorazvodnih parnica, odnosno definirano je obavezno posredovanje prije pristupa sudu - kazao je Dunović na pres-konferenciji.

Dodao je kako smatra da je prekršen Ustav FBiH zato što je u porodicama, pogotovo ukoliko se radi o brakovima gdje je postojala žrtva nasilja u porodici, takvim osobama onemogućen pristup sudu.

Po njegovim riječima, time se krši Ustav FBiH, jer svaka osoba mora da ima pristup sudu, a zakonom je definirano da je prije suda obavezno posredovanje.

- Samim tim se žrtva porodičnog nasilja ponovo viktimizira i prisiljava se na to posredovanje u mirenju kao prvi korak u tom razvodu. Sami znamo koliko to mogu biti traumatična iskustva. Čak se dešava da se određenim zakonom zabrani pristup supružniku zbog nasilja u porodici, a onda se Porodičnim zakonom kaže da se ipak mora proći ova procedura posredovanja i mirenja - pojašnjava Dunović.

Kaže da je dodatni problem taj što posredovanje mogu da rade fizičke i pravne osobe, "što je poprilično čudno". Dodaje kako misli da se to ne dešava nigdje izuzev u BiH.

Dunović tvrdi da se samim ovim članovima Porodičnog zakona krši Istanbulska konvencija. Podsjetio je da je Istanbulska konvencija ratificirana u BiH još 2013. godine i "ona ima za cilj sprečavanje porodičnog nasilja i nasilja nad ženama".

- U Istanbulskoj konvenciji je eksplicitno navedeno da prilikom nasilja u porodici, ukoliko se ide prem sudu u brakorazvodnim postupcima se ne dozvoljava bilo kakvi prethodni instituti posredovanja, mirenja itd., baš iz razloga da se žrtve ne bi ponovo suočavale s nasilnikom i da bi imali pravedan pristup sudu - kazao je Dunović.

Po njegovim riječima, ovi članovi zakona su jako dugo na snazi i "očigledno niko nije imao sluha da se to ispravlja".

Napomenuo je da se u posljednje vrijeme jako puno priča o Istanbulskoj konvenciji, ali o njenoj primjeni se očigledno ne vodi dovoljno računa.

Naveo je da je do odluke da pokrene postupak za ocjenu ustavnosti Porodičnog zakona FBiH došao u saradnji s profesorom Zlatanom Begićem koji je imao priliku razgovarati s određenim udruženjima gdje su se ljudi, naročito žene koje su žrtve nasilja, žalile na ovakvu situaciju.

- Moramo biti svjesni koliko može biti traumatično iskustvo kada neko ko je žrtva nasilja mora, po ovom zakonu, da se ponovo suočava s nasilnikom i da neka institucija takvu osobu prisiljava na pomirenje, iako je ta osoba duboko odlučila da želi doći do suda - kazao je Dunović, dodajući da je ovo nešto što se dešava u stvarnom životu.

Pogledajte http://www.fena.ba/video/2160

Preuzmite https://drive.google.com/drive/folders/1CVv3tF78QVhwwM_fFrypHKEJeJYAjiIv?usp=sharing

(FENA) H. D.

Vezane vijesti

Magoda: Usvojen Prijedlog Zakona o privremenom preuzimanju sufinansiranja sedam institucija kulture

Donji dom španskog parlamenta usvojio sporni zakon o amnestiji za katalonsle separatiste

Grčka usvojila zakon o stranim univerzitetima, spriječeni protesti studenata

Promo

Generalnoj direktorci kompanije m:tel Jeleni Trivan uručeno priznanje Zlatni grb grada Banjaluka

M:tel: Nastavak akcije 'Niste sami, imate prijatelje'

M:tel ljetna akademija za studente IKT usmjerenja: Prijavi se na praksu u kolovozu