Bosna i Hercegovina     | 16.03.2020. 12:58 |

Hasanbegović: Komunikacija u vremenu krize ne smije biti prepuštena slučaju

FENA Senka Trgovčević

SARAJEVO, 16. marta (FENA) - U proces kriznog komuniciranja trebali bi biti maksimalno uključeni autoriteti iz svijeta novinarstva i sa njima se trebaju kreirati priče. Zato zvanične institucije, krizni štabovi, eksperti za odnose sa javnostima i novinari u procesu informiranja trebaju kreirati plan komunikacije putem medija te da ključne poruke budu uključene u dnevne informacije.

Izjavio je to Feni ekspert u oblasti komunikacija i član Društva novinara BiH Nazif Hasanbegović, koji je radio na kreiranju i implementaciji raznih kriznih dokumenata poput strategije komunikacije u slučaju aviarne influence.

U slučaju koronavirusa kaže da se priča svela na "kupovanj2 toalet papira“, a najprije je važno da "građani razumiju potrebu zašto trebaju ostati u kuću“.

- Iako podaci govore da zaraženih od koronavirusa nema u Sarajevu, to ne znači da ih neće biti za pet dana - navodi Hasanbegović.

Smatra da zvaničnici u institucijama, ali i novinari trebaju prihvatiti da krizno komuniciranje uključuje i zajedničko kreiranje poželjnih tema i integriranih poruka kako bi kreirali ambijent, uticali na ponašanje i pomogli ljudima da prevladaju teškoće koje strah od virusa, tj bolesti donosi, ali i pomogli ljudima da savladaju osjećaj bespomoćnosti i anksioznost nametnute samoizolacije.

- Drugim riječima, u periodu krize, posebno u slučaju pandemije koronavirusa koji imamo sada, nije dovoljno pozivati novinare na etičke, profesionalne standarde i slično već treba zajednički definirati pravce medijske komunikacije i time olakšati i njima i medijima u kojima rade da kreiraju informacije od interesa. Pandemija koja je proglašena traži od nas angažman i treba da uključi lokalnu mobilizaciju ljudi izvan kontrole države - rekao je Hasanbegović.

Po njegovim riječima, potrebno je da budemo "svjesni da će život idućih dana i mjeseci često testirati našu solidarnost, spremnost na odricanje, saradnju i na neki način našu poniznost“. 

- Specifikum trenutne situacije je neizvjesnost, mi ne znamo šta donosi vrijeme, sa druge strane nedostatak drugih dešavanja otvara prostor u medijima koji se po inerciji treba popuniti i sasvim je jasno da se u takvom ambijentu stvara mogućnost za kreiranje, prenošenje velikog broja informacija od onih koje zaista mogu koristiti građanima do spekulacija, izmišljenih vijesti o teorijama zavjere, o čudima koja pomažu u eliminaciji virusa, itd – kazao je Hasanbegović.

Također, nespornim smatra da u kriznim situacijama na komunikaciju i kreiranje priča utiču emocije i stoga "komunikacija u vremenu krize ni u kom slučaju ne bi trebala biti prepuštena slučaju, trenutku“. 

- Ni u vremenu krize ne smijemo zaboraviti da mediji imaju veliku moć i najznačajniju ulogu u informiranju ljudi. Ne smijemo zaboraviti da mediji mogu utjecati na stavove i formiranje poželjnih ponašanja, da se putem kvalitetnih informacija može pomoći ljudima da se osjećaju manje bespomoćno i ugroženo – zaključio je za Fenu ekspert u oblasti komunikacija Nazif Hasanbegović.

(FENA) L. A.

Vezane vijesti

Huremović: Profesionalni mediji temelj su demokratije, most između građana i vlasti (VIDEO)

FENA u partnerstvu s OSCE-om organizira konferenciju o održivom medijskom ekosistemu Brčko distrikta

U Sarajevu otvorena konferencija o medijima i komunikaciji - Liderstvo žena u fokusu

Promo

Praznične m:tel Pretplata tarife - Vrijeme je za magične trenutke

U decembru pripremni seminar za provođenje javnih nabavki u 2025. godini

Rekordan broj prijavljenih ideja na m:tel App takmičenju