EU integracije     | 31.10.2025. 10:31 |

Ćosić sa Giaufretom i Sorecom razgovarao o evropskom putu i aktualnom političkom trenutku BiH

FENA Saopćenje, Foto/ PSBiH

SARAJEVO, 31. oktobra (FENA) – Delegat u Domu naroda Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine (PSBiH) i predsjedavajući Zajedničke komisije za evropske integracije PSBiH Zdenko Ćosić održao je u Sarajevu sastanak sa zamjenikom generalnog direktora Evropske službe za vanjsko djelovanje (EEAS) za zapadni Balkan Emanuelem Giaufretom, te ambasadorom EU i posebnim predstavnikom EU u BiH Luigijem Sorecom, s kojima je razgovarao o aktualnom političkom trenutku, s posebnim naglaskom na evropski put i povezane reformske procese Bosne i Hercegovine.

Razgovarano je o potrebi dugoročne zaštite mira, sigurnosti, teritorijalnog integriteta i ustavnog poretka, posebno u svjetlu predstojeće 30. godišnjice Daytonsko-pariškog mirovnog sporazuma.

Ćosić je ukazao na potrebi hitnog usvajanja preostalih evropskih zakona, kao i o imenovanju glavnog pregovarača, kako bi BiH mogla nastaviti ostvarivati potrebne pomake na EU putu.

Također je Ćosić ukazao i na potrebu donošenja izmjena izbornog zakonodavstva Bosne i Hercegovine, te zaštite principa legitimnog političkog predstavljanja i zaštite prava hrvatskog kao konstitutivnog naroda.

Ćosić je, kao predsjedavajući Zajedničke komisije za evropske integracije, iskazao očekivanje za hitnim provođenjem reformi, ističući zahvalu zamjeniku generalnog direktora Giaufretu na posjetu Bosni i Hercegovini, te prilici da zajednički govore o dijeljenim prioritetima za stabilnost, rast i razvoj evropske BiH, saopćio je Sektor za odnose s javnošću PSBiH.

(FENA) D. Ć.

Vezane vijesti

Predstavnički dom PSBiH usvojio Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Izbornog zakona BiH

PSBiH - Obavljena rasprava o svim tačkama dnevnog reda, slijedi glasanje

PSBiH - Prijedlozi zakona o VSTV-u i Sudu BiH bit će razmatrani u skraćenoj proceduri

Promo

Otvorena zimska sezona na Jahorini uz podršku kompanije m:tel

Rekordan odziv škola i učenika na m:tel App takmičenju

United Group B.V. uspješno je dovršila refinansiranje obveznica u vrijednosti od 400 miliona eura