EU integracije     | 27.11.2025. 12:05 |

Sijarto u Banjoj Luci: Zemlje Zapadnog Balkana su spremne za evropske integracije

FENA Tijana Grujić, Foto: Tijana Grujić

BANJA LUKA, 27. novembra (FENA) - Mađarski ministar inostranih poslova Peter Sijarto ocijenio je danas u Banjoj Luci da su zemlje Zapadnog Balkana spremne za evropske integracije i da Mađarska podržava takvu politiku.

- Loš je vic da u Briselu smatraju da je Ukrajina spremnija za evropske integracije od zemalja Zapadnog Balkana. Zemlje Zapadnog Balkana su spremne, za EU bi mogle da obezbijede ekonomski razvoj, dok Ukrajina donosi samo opasnost, rat i ukrajinsku mafiju. To bi EU mogla da dobije od Ukrajine - ocijenio je Sijarto.

On tvrdi da je za Mađarsku stabilnost, bezbjednost i mir na Zapadom Balkanu od prvobitnog značaja u pogledu nacionalne bezbjednosti.

- Kod našeg istočnih susjeda se vodi rat, tako da bi destablizacija na jugu mogla da ima tragične posljedice u pogledu Mađarske - naglasio je Sijarto.

Po njegovim riječima, Mađarska vodi odgovornu susjedsku politiku u okviru koje čine sve da se na Zapadnom Balkanu očuva mir i stabilnost.

- Zbog toga podržavamo evropske integracije ove regije - poručio je Sijarto, kojem je na Univerzitetu Banja Luka danas uručen počasni doktorat.

(FENA) L. A.

Vezane vijesti

Milatović: Crna Gora 5. lipnja domaćin Samita EU - zapadni Balkan

Više od dvije decenije puta BiH ka EU - Historijski koraci, političke blokade i reformski izazovi

Šta se očekuje od posjete Ursule von der Leyen - Milioni izgubljeni, evropska šansa još postoji

Promo

m:tel otvorio novo prodajno mjesto na Drveniji u Sarajevu

Besplatna zamjena 4G kartica za m:tel korisnike

Lojalnost koja se isplati: m:tel korisnici sada još lakše do novog telefona