Kultura     | 29.09.2021. 13:37 |

Dervišević: Ukazivanje na prošlost za bolje razumijevanje sadašnjosti

FENA Sanda Hrkić

DEN HAAG, 29. septembra (FENA) - Konceptualni umjetnik Almir Dervišević realizirao je u Den Haagu još jednu postavku instalacije, u okviru projekta "Pravda za Bosnu i Hercegovinu".

Instalacija je realizirana ranije ovog mjeseca ispred zgrade Internacionalnog suda pravde, Palače mira. Kao razlog te instalacije autor za Fenu navodi njegov pokušaj da se, ukazivanjem na prošlost bolje razumije sadašnjost i da se, kako je naglasio, ispravno pozicioniramo prema budućnosti.

- Pri tome mislim na sve one koji Bosnu i Hercegovinu iskreno doživljavaju kao domovinu. Tom instalacijom želim ukazati na neke od odgovornih za rat protiv Bosne i Hercegovine. Naravno to je moje mišljenje, bazirano na historijskim činjenicama, sudskim presudama, životu koji živim i kojem svjedoče dokumenti - naglasio je.

Dervišević se nada da će 'realizacija te instalacije inspirisati iskrene istraživače da istražuju, dokazuju i ukazuju na odgovorne za rat protiv Bosne i Hercegovine'.

- Da istražuju rat protiv bosanskoga identiteta i na taj način doprinesu utvrđivanju istine i ostvarenje pravde bez koje nema istinskoga mira. Zapravo bez koje postoji samo nepravedan mir koji kao takav predstavlja zatočenistvo, ropstvo - kazao je.

U toj instalaciji Dervišević je, na tepihu bosanskih motiva, postavio sepet iz kojeg su se prosule jabuke. To, kako autor pojašnjava, ‘simbolizira da se nešto prosulo, ispraznilo što u sebi nosi jaku simboliku a u vezi teme instalacije’. Instalacija je dvojezična (na bosanskom i engleskom jeziku).

Almir Dervišević realizirao je i ranije, u okviru projekta "Pravda za BiH", mnoge instalacije poput djela ''Pravda za sve, svi za pravdu'' koje čini prijevod te rečenice na desetke jezika svijeta. Na to su ga, kaže, motivirale žrtve nepravde, ubijeni, ranjeni, mučeni, pokradeni, obespravljeni građani BiH, žrtve i počinioci zločina i agresije kako iz prijeratnog, tako i iz ratnog odnosno poslijeratnoga perioda.

Autor je i projekta "Pozor Mine", koji je postavio na istom mjestu 2016. godina, u nadi da će taj sud radom doprinijeti da pravda vlada svijetom i da zamijeni mine i minska polja na zemlji i u njoj. Radio je dugo na tom projektu koji ima za cilj doprinijeti jačanju svijesti društva o opasnosti od "mina i minskih polja“, u smislu da ukaže na problematiku čovjeka kao nosioca niz negativnosti unutar sebe. Autor upravo te negativnosti doživljava kao ''mine'', s obzirom na to da je njihovo negativno djelovanje na društvo ogromno.

Konceptualni umjetnik Almir Dervišević rođen je 1972. u Sarajevu, živi i radi u Holandiji. Školovao se pri Visokoj školi primijenjenih umjetnosti u Utrehtu i Likovnoj akademiji u Sarajevu, u klasi profesora Mustafe Skopljaka. U periodu 1994.-2004. studirao je na odsjecima arhitekture, likovne umjetnosti i nastavničkom odsjeku. Diplomirao je 2000. kao likovni umjetnik smjer kiparstvo, a 2004. na nastavničkom odsjeku i stekao zvanje docent likovne umjetnosti.

(FENA) M. B.

Vezane vijesti

Instalacija 'Sarajevo Olympic Journey' Edine Selesković za obilježavanje 40 godina ZOI

Djelom o kavezu Almir Dervišević ukazuje na univerzalne vrijednosti zarobljene u materijalizmu

U Vilsonovom šetalištu u petak umjetnička instalacija Future is Sarajevo uz Drum Orchestra  

Promo

Generalnoj direktorci kompanije m:tel Jeleni Trivan uručeno priznanje Zlatni grb grada Banjaluka

M:tel: Nastavak akcije 'Niste sami, imate prijatelje'

M:tel ljetna akademija za studente IKT usmjerenja: Prijavi se na praksu u kolovozu