EU integracije     | 29.07.2026. 08:48 |

Soreca: BiH korak bliže jeftinijim prekograničnim novčanim transferima

FENA Internet, Foto/ Delegacija EU u BiH

SARAJEVO, 29. jula (FENA) - Bosna i Hercegovina korak je bliže uvođenju jeftinijih prekograničnih novčanih transfera za građane i poslovne subjekte - poručio je šef Delegacije Evropske unije i specijalni predstavnik EU u BiH Luigi Soreca.

Nakon što su Predstavnički dom Parlamenta Federacije BiH i Narodna skupština Republike Srpske (NSRS) usvojili potrebne zakonske propise, Centralna banka BiH može podnijeti zahtjev Evropskoj komisiji za pristupanje Jedinstvenom području plaćanja u eurima (SEPA).

- Ovo je konkretan korak naprijed u procesu evropskih integracija Bosne i Hercegovine - naveo je Soreca u objavi na društvenoj mreži X.

Pristupanje SEPA-i omogućilo bi smanjenje troškova prekograničnih novčanih transfera između BiH, zemalja Evropske unije i drugih članica tog sistema.

Predstavnički dom Parlamenta FBiH na jučerašnjoj sjednici je usvojio usaglašene tekstove Zakona o platnim uslugama, Zakona o elektronskom novcu i Zakona o računima za plaćanje.

NSRS je Zakon o platnim uslugama usvojila 9. jula ove godine.

SEPA omogućava da se plaćanja u eurima između zemalja članica obavljaju brže, jednostavnije i uz znatno niže naknade nego putem postojećih međunarodnih platnih sistema, što je posebno važno za građane koji primaju novac iz inozemstva, kompanije koje posluju s partnerima u Evropskoj uniji, ali i za dijasporu.

(FENA) L. A.

Vezane vijesti

BiH korak bliže SEPA-i - usvojeni ključni finansijski zakoni u oba entiteta

Soreca čestitao Centralnoj banci BiH na pokretanju sistema instant plaćanja TIPS Clone

Soreca i Pinon de Quincy razgovarali o sigurnosnoj situaciji u BiH uoči izbora

Promo

mtel: Korporativno volontiranje s ljubavlju

Estetska hirurgija nije samo operacija: Kako do sigurnijeg oporavka i ljepšeg rezultata

Naručite među prvima i uštedite: Galaxy Z Fold8 Ultra, Z Fold8 i Z Flip8